Prečo berieš svoju myseľ tak vážne?

Prečo berieš svoju myseľ tak vážne?

„Neverte všetkému čo si myslíte. Myšlienky sú len myšlienkami.“

Allan Lokos

Všimol si si niekedy vnútorný hlas v tvojej hlave, ktorý k tebe neustále prehovára? Ak si ja uvedomujem tento hlas, potom kto je tým ja, kto si tento hlas uvedomuje? Ak toto ja je ten, kto si uvedomuje myšlienky v mojej hlave, to znamená, že nie som tými myšlienkami, nie som tým vnútorným hlasom samotným, ale tým, kto si to všetko uvedomuje. Kto teda som?

V prípade, že praktizuješ meditáciu, alebo si hĺbavý a zvykneš premýšľať nad podobnými myšlienkami, pravdepodobne si si už kládol aj ty podobné otázky, položené vyššie. V záblesku vedomia, zvanom aj satori, si si možno tiež všimol, že si dokážeš uvedomiť svoje myslenie a že dokážeš sledovať všetko to, čo sa deje v tvojom vnútri. Nemôžeš byť teda tým, čo si si uvedomil, ale tým kto si to všetko uvedomuje. Človek si pri takomto postrehu môže povedať – „Wow ja nie som mojimi myšlienkami, emóciami, mysľou…“ Treba však vypichnúť, že označenie moje myšlienky, jeho myšlienky a podobne nie je úplne presné. Dokonca si dovolím podotknúť, že je to dosť zavádzajúce. Ako môžeš mať, vlastniť myšlienky, keď nie sú súčasťou teba? Ty si tie myšlienky sám vymyslel, alebo len k tebe prišli?

„Môžete stratiť len niečo, čo máte, ale nemôžete stratiť niečo, čím ste.“

Eckhart Tolle

Keď sme sa narodili boli sme niečo ako nepopísaná tabuľa. Spoločnosť, ľudia v nej, naše okolie, rodičia, rozprávky, ktoré sme pozerali… Všetci zapisovali na túto prázdnu tabuľu, čiže do nás samotných, svoje myšlienky alebo aj programy. Z nich sa formovalo naše ja, ktoré je dnes našou identitou, a s ktorým sa stotožňujeme. Boli sme teda aj niečo ako prázdna myseľ, do ktorej vkladali myšlienky. Tieto myšlienky sa hromadili v našej mysli a vôkol nás (v našom energetickom poli), dokonca aj dnes je tomu tak. Veď predsa všetko na nás má vplyv. Všetko a všetci v našom živote nás svojim spôsobom ovplyvňujú.

Tieto NIE NAŠE myšlienky počúvame a reagujeme na ne, stotožňujeme sa s nimi, dokážu nám zlepšiť ale aj zhoršiť náladu. Berieme to ako niečo normálne. Najmä preto, lebo nám nikto nepovedal, že to úplne normálne nie je.. Nie je prirodzené neustále nutkavo myslieť a byť otrokom svojej mysli. Dávame za pravdu všetkému, čo nám naša myseľ naordinuje. Podobne to robíme aj vo vonkajšom svete. Málokedy využívame kritické myslenie, málokedy sa pýtame samých seba, či je toto naozaj pravda. Pritom v hĺbke cítime a vieme, že to pravda nie je. Prečo to robíme? Lebo si toho nie sme vedomí. Ak toto zachytíš a pouvažuješ nad tým, dôjde k zmene.

„Akceptujeme svet, ktorý nám je prezentovaný.“

Truman Show

Buď vedomí, počúvaj, vnímaj a pozoruj. Pozoruj svoje vnútro a okolitý svet. Stíš svoju myseľ a udržuj si ju čistú, aby si si mohol vytvoriť svoj vlastný obraz. Ak sa totiž točíš neustále vo víre myšlienok, strácaš sa. Nesieš sa neustále, len na vlne názorov druhých a myslíš si, že sú tvoje. Točíš sa v kruhu svojich zvykov, ktoré si nadobudol nevedome. Vytvor si dobré zvyky, vybuduj si život, v ktorom budeš naozaj spokojný.

Žiadna myšlienka nemôže byť tvoja. Nikdy nebola a ani nebude. Buď sú tvoje myšlienky  prúdom svetla a vedomia, ktoré cez teba prichádzajú na tento svet alebo je to tma plná nevedomosti, ktorú všetci opakujú dokola. Neprikladaj dôležitosť všetkému, čo ti tvoja myseľ našepkáva. Poznaj svoju podstatu. Poznaj sám seba.

Čomu teda veriť? Čo robiť? Utíšiť svoju myseľ a neniesť sa len na jej vlnách. Hľadaj svoju pravdu v rôznych smeroch, neupínaj sa iba na jednu vieru, jednu pravdu a na jeden názor. Počúvaj názory druhých a ich informácie s otvorenou mysľou a nevytváraj hneď súdy. Až kým si to všetko neoveríš na vlastnej koži, neuvidíš vlastným okom a nenadobudneš vlastné skúsenosti. Až kým to tak naozaj nebudeš cítiť.

Pokús sa vystúpiť zo svojich myšlienok a nahliadni za ne. Nahliadni za oponu svojej mysle. Zahĺb sa do ticha aspoň párkrát do týždňa a dôjde k výraznej zmene. Buď v oku búrky a sleduj tie hromy a blesky vôkol seba. To oko búrky si ty, tvoje nemenné vedomie a okolité hromy a blesky sú myšlienky, ktoré však na teba nemajú žiaden naozajstný dosah. To si iba myslíš, že áno. ,

„Svet je veľké javisko, na ktorom každý hrá svoju úlohu.“

William Shakespeare

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts