Aj toto pominie

Aj toto pominie

Už neraz som sa v mojom živote stretol s príbehmi, ktoré sa mi veľmi zapáčili. Či už sa jednalo o zenové, budhistické, sufíjské alebo hocijaké iné… Jeden príbeh sa však v mojom živote vyskytuje častejšie a veľmi som si ho obľúbil. Preto som sa ho rozhodol zdieľať s vami. Tento konkrétny je z knihy Eckharta Tolleho Nová Zem, ktorý je taktiež autorom ešte známejšej knihy Sila prítomného okamihu. Stretol som sa však aj s rôznymi inými podobami tohto príbehu, no tá hlavná myšlienka, je vo všetkých rovnaká. Nech sa páči 😉


Podľa starobylého sufíjského príbehu žil v jednej krajine na Blízkom východe kráľ, ktorý bol ustavične zmietaný návalmi šťastia a zúfalstva. Aj tá najnepatrnejšia vec ho dokázala rozčúliť a priviesť k neprimeraným reakciám a jeho šťastie sa v okamihu dokázalo premeniť na sklamanie a beznádej. Jedného dňa kráľa takýto život omrzel a začal premýšľať, ako ho zmeniť. Nechal si zavolať múdreho muža, žijúceho v jeho kráľovstve, o ktorom sa tvrdilo, že je osvietený. Keď mudrc prišiel, kráľ mu povedal : “Chcem byť ako ty. Môžeš mi dať niečo, čo do môjho života prinesie vyrovnanosť, pokoj a múdrosť? Zaplatím ti, koľko si zažiadaš.”

Mudrc odpovedal: ” Možno ti viem pomôcť, ale cena je omnoho vyššia ako cena celého tvojho kráľovstva. Dám ti to preto ako dar, ak si to budeš vážiť.” Kráľ súhlasil a mudrc odišiel.

O pár týždňov sa vrátil a podával kráľovi bohato zdobenú skrinku z jadeitu. Kráľ otvoril skrinku a našiel v nej jednoduchý prsteň. Na prsteni bol nápis – Aj toto pominie. “Ako tomu mám rozumieť?” spýtal sa kráľ. Mudrc mu odpovedal : “Nos neustále tento prsteň. Vždy,keď sa niečo udeje, tak skôr, ako by si to nazval dobrým alebo zlým, dotkni sa prsteňa a prečítaj si nápis. Takto si vždy zachováš pokoj.”

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts