Včela

Včela

“Je spravodlivé, isté, skutočné, že to, čo je dolu, je ako to, čo je hore a to, čo je hore, je ako to, čo je dolu, aby dokonané boli divy jednej veci.”

Smaragdová tabuľa

Čo ak ti je včela podobná? Áno tá včela, ktorá vletela do tvojho príbytku a je zmätená, snaží sa nájsť cestu von. Bojí sa. Silou mocou sa snaží vyslobodiť, a tak neustále naráža do skla na okne, vidiac len Slnko, v ktorého lúčoch života sa chce znova kúpať. No žiaľ, jej sa stále nedarí vyletieť…

V tom prichádzaš ty – pre včelu nejaká tajomná vyššia moc, ktorú nedokáže pochopiť. Mohla by ťa pomenovať Bohom alebo hocičím iným… Ty vnímaš tú včelu z pohľadu vyššieho vedomia a chápeš jej trápenie, chce von. Tu sa môžeš rozhodnúť : buď tú včelu zabiješ a celé to ukončíš alebo jej pomôžeš sa vyslobodiť. Ty však s tou včelou súcítiš a rozhodneš sa jej pomôcť. Berieš do rúk papierové noviny a snažíš sa včelu usmerniť smerom von tak, aby mohla slobodne vyletieť. No všímaš si, že pri tvojej snahe pomôcť sa včela začala ako keby viac báť, je zmätenejšia a stále poletuje hore dole, búši do skla ešte viac a snaží sa vyhýbať tebe, čo sa ju snažíš s láskou oslobodiť. Ty vieš, ktorá cesta vedie k jej oslobodeniu, a tak ju stále trpezlivo usmerňuješ daným smerom, aj napriek tomu, že to chvíľu trvá. Nechápe, že ty jej chceš tým jemným usmerňovaním pomôcť a je tvrdohlavá, ona chce ísť tou svojou cestou. Preto čas beží a ona je stále uväznená, keby sa však nechá viesť, tak by to trvalo omnoho menej. Nič to,  po chvíľke sa aj tak dostáva na slobodu a spokojne si letí ďalej. Možno sa obzrie a pochopí, že jej niečo pomohlo von a poučí sa z toho, alebo si to vôbec nevšimne a v najbližšej podobnej situácií si to trápenie zopakuje.

„A od tej chvíle som stále len bežal. Netušil som, že je to k niečomu dobré.“

Forrest Gump

Čo ak sme aj my ako tá včela? Chceme dosiahnuť určité veci a tvrdohlavo sa za nimi ženieme, aj keď to zjavne nie je tá správna cesta k dosiahnutiu slobody a radosti. Vôbec nevnímame tie jemné náznaky vyššej moci, ktorá sa nám snaží pomôcť. A v akú silu, ktorá ťa usmerňuje vlastne veríš? Takú, čo ťa chce za každú cenu zničiť a zahubiť alebo tú, ktorá ti chce pomôcť? Čo sa stane ak budeme veriť v trpezlivosť a láskavý súcit vyššej moci, vyššieho vedomia a necháme sa viesť jej jemnými usmerneniami? Budeme ako Forrest Gump? Možno navonok hlúpi, pretože nebudeme úplne chápať, čo sa deje, čo robíme, ale vnútri pokojní a bdelí, pretože sa budeme vždy sústreďovať na prítomný okamih.

„Že nedostanete vždy, čo chcete, je niekedy obrovské šťastie.“

Dalajláma

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts