Ver sebe

Ver sebe

Žijeme v časoch, kedy strach hrá vo svete významnú rolu. Drží nás spútaných a ani o tom nevieme. Dobrovoľne sa nechávame spútavať, lebo si myslíme, že nás chcú chrániť, že nám chcú pomôcť. Ale zastav sa a popremýšľaj nad tým, či to tak naozaj je. Neskáč ako pískajú. Spýtaj sa seba, či to všetko musí byť. Urob vlastný prieskum, zisti si dostatok informácií, nadobudni vlastné skúsenosti, pochopenie a príď s vlastným záverom. Neprikláňaj sa hneď na jednu alebo na druhú stranu. Ostaň v strede, vo svojom strede a iba pozoruj. Odpútaj sa od toho všetkého a všetko to chvíľu iba sleduj. Potom sa vráť a rozhodni sa. Ty sám/sama sa rozhodni, nenechaj, aby za teba mysleli druhí. Nepotrebuješ to. Ty sám/sama si silný/á a dokážeš to. Všetky informácie už máš. Vo svojom vnútri. Stačí si to uvedomiť.

Zvláštny svet, v ktorom žijeme. Všade kam kročíš cítiť negativitu, všetci sa bojíme. Tí, ktorí nám chcú údajne pomôcť nám len ďalej predostierajú správy plné strachu a nedovolia nám byť samými sebou. Akoby nechceli, aby sme boli v kľude a v pohode. Stres v práci, v škole, účty, čo bude zajtra?… Aby toho nebolo málo, všetci nám hovoria čo máme robiť, čo je normálne, čo nesmieme… Nedovolia nám prejaviť sa naplno, prejaviť svoju prirodzenosť. A čo naša tzv. demokracia a sloboda slova? Mazanie videí na youtube, zabíjanie novinárov, vysmievajú sa ti ak hovoríš svoju pravdu, ktorá sa odlišuje od tej ich… Presne toto je odraz nevedomosti, ktorý vyvoláva ďalší a ďalší strach a drží nás dole. Ak dennodenne sleduješ tie správy plné negativity, sociálne média, počúvaš rozličné názory ostatných, vzniká v tebe chaos. Si zmätený. Jeden deň je toto dobré a potom to je zlé a naopak. Kde je pravda? Prečo sa riadiš tým, čo ti povedia? To je ich pravda, nie tvoja… Keď to sleduješ, všetka tá negatívna energia sa stáva súčasťou teba a ty sa potom čuduješ, že sa toľkých vecí bojíš, že si smutný/á, trpíš depresiami… ? Nechal/a si sa nachytať. Nič z toho nie je pravda. Nemusíš sa báť. Ty vôbec nie si zlý, neschopný, sprostý… Ani ty nie si škaredá, hlúpa, povrchná… Prečo si to o sebe myslíš? Všetko je to o tom, kam smeruješ svoju pozornosť. Všetko je energia.

“Život v sebe obsahuje všetko. Ty ale vidíš len to, čo ti tvoje vnímanie umožňuje vidieť.”

Bruce H. Lipton

Vypni to. Odíď od toho všetkého. Odpoj sa od toho sveta, v ktorom už istú dobu žiješ a ponor sa do vlastného, kde nič z toho, čo si doteraz dennodenne sledoval/a neexistuje. Žiadne strachy, nenávisť, hnev, smútok. Iba ty, príroda a ticho. Buď tu, buď teraz. Skús sa venovať každý deň sebe, upriam svoju pozornosť na seba, na okolie a stíš sa. Nerieš aspoň na hodinu druhých, pozoruj svoje telo, svoje reakcie, pocity… Uži si okolitý svet, bez toho, aby si ho súdil/a, či je dobrý alebo zlý.

Skús sa nehádať s ostatnými o tom, čo je pravda a čo nie, nekritizuj, neporovnávaj. Nechci mať za každú cenu pravdu. Načo ti to je? Neprikláňaj sa bezhlavo a automaticky na tú či onú stranu. Ostaň pokojný/á a iba pozoruj okolitý svet. Čo sa deje vo svete? Čo sa deje u teba doma? Čo sa deje v tvojom vnútri? Nehodnoť, iba pozoruj. Začni sa pýtať, následne zisťovať vlastné informácie, nadobudni vlastné skúsenosti, pochopenie a až potom si urob vlastné závery. Nenechaj si hovoriť od druhých, never všetkému, čo ti povedia. Pozri kam nás to dostalo.

„Ťažkosti sveta spočívajú v tom, že hlúpi sú sebavedomí a inteligentní plní pochybností.“

Bertrand Russell

Všetky informácie, ktoré naozaj potrebuješ, už máš. Sú v tvojom vnútri. Nenechaj sa nachytať tými strachmi tam vonku. Nenechaj sa zmiasť. Oni nemusia byť súčasťou teba. Môžeš si vybrať, či sa budeš báť a či ľúbiť a prijímať. Môžeš si vybrať v akom svete chceš žiť. Ver sebe, ver svojim pocitom, aj keby ťa za to mali vysmiať, kritizovať, aj keby ti hovorili že klameš… Keď to tak naozaj cítiš a neklameš sám/samú seba, neklameš ani tých vonku. Možno ťa nepochopia, nebudú ťa počúvať, odvrátia sa od teba, ale ty budeš vedieť, že to čo vravíš, je pravda a že oni sú tí slepí. Ale všetko to budeš chápať. Budeš vedieť, prečo konajú ako konajú a nebudeš ich za to odsudzovať. Prijmeš to také, aké to je. Ak niekto podľa teba nemá pravdu, prečo sa mu potom smiať? Prečo ho za to toľko kritizovať? Ak niekto nemá pravdu, tak proste odíď a nechaj ho tak, no nie? Načo to riešiť?

Ponor sa do svojho vnútra a nepočúvaj tie lži, ktoré na teba kričia zo všetkých strán. Neprijímaj ten kal, nenechaj si zahmlievať myseľ názormi druhých. Nauč sa slobodne myslieť. Maj otvorenú myseľ a počúvaj seba.

Je čas, aby si zobral/a zodpovednosť do vlastných rúk. Nie politici, štát, rodičia, duchovní vodcovia, nikto druhý to za teba neurobí. Nikto iný za teba nezistí tvoju pravdu. Nedovoľ, aby za teba mysleli iní.

Nelipni na druhých. Ty sám/sama si musíš pomôcť, jedine ty sám/sama môžeš zistiť skutočnú pravdu. Odpoj sa od sociálnych sietí, médií, názorov druhých. Vypni to. Zapni vlastný rozum, pocity, intuíciu a počúvaj… Ver si už konečne! Nikto ti nemusí hovoriť, čo je pravda, čo máš robiť, čo smieš a čo nesmieš… Ty vieš, čo môžeš a čo nie. Ty poznáš pravdu. Skúmaj svet a zisti ako to naozaj je. Teraz je ten správny čas a ty to veľmi dobre vieš.

“Prečo tráviť svoj život tým, že niekde “tam vonku” hľadáme pravdu? My sme pravda. Miesto toho, aby sme si vyzdvihli niekoho iného na oltár, prečo nepostaviť na svoj oltár seba samých a nenárokovať si späť našu moc? Všetko, čo potrebujeme, máme v sebe – šťastie, dokonalosť, nádej i lásku.”

José Ruiz

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts