Akej farby je šiška, ktorú vidíš?

Akej farby je šiška, ktorú vidíš?

Akú farbu má šiška, ktorú vidíš na obrázku vyššie?

Ak si odpovedal, že hnedú, tak to bola zjavne automatická odpoveď, ktorá nevychádzala z prítomnosti. Neodpovedal si na skutočnú realitu, ktorú máš možnosť vnímať, ale len na jej konštrukciu v tvojej mysli. Nebol si naplno prítomný. Tvoja odpoveď bola síce pravdivá, ale len čiastočne. Vychádzala zo skôr zadefinovaného pojmu, ktorý si nadobudol už predtým, či už ti to niekto len povedal alebo si to zistil v minulosti sám… Bola to len automatická reakcia v podobe myšlienky na myšlienku, nie odpoveď tvojho bytia na bytie samotné. Skús sa prizrieť ešte raz, tentoraz pozornejšie a uvedom si všetky farby šišky. Čo vidíš?

Tentoraz si si už možno uvedomil aj ďalšie farby šišky na obrázku. V paralele s touto skutočnosťou možno konštatovať, že aj život ako taký vnímame na podobnej báze. Myslíme si, že vidíme, ale pritom to tak úplne nie je. Nevnímame skutočnú realitu prítomného okamihu,ale len vyblednutý obraz sveta v našej mysli. Ilúziu. Presne ten obraz, ktorý sme nadobudli niekedy v minulosti.

Keď si si neskôr uvedomil, že si šišku videl len hnedú a pritom má aj iné farby (žltá, čierna, tmavohnedá, svetlohnedá…) bolo ti to jasné a zrejmé, pretože si to už uvidel. Ale kým som ťa “neupozornil” aby si sa prizrel lepšie, kým si si to nevšimol pomocou precitnutia v prítomnom okamihu, tak si si danú skutočnosť len myslel. Unikal ti život samotný.

Naše každodenné životy žijeme zväčša automaticky a nevedome. Sme stratení vo vlastných myšlienkach, či už minulých alebo budúcich a tá jediná skutočnosť, ktorá je, nám uniká. Je ňou prítomnosť.

Nemysli si svet vo svojej hlave na základe poznatkov z minulosti. Nenálepkuj ho myšlienkami. Vnímaj ho, pozoruj ho taký, aký naozaj je. Precitni a buď prítomný. Uvidíš, aký je svet plný farieb, všimneš si všetky tie živé tvory vôkol seba, skutočnosti, ktoré sa dejú a omnoho viac… Stačí sa poriadne pozrieť a porozhliadnuť,otvoriť myseľ, srdce a oči a zistiť, že svet je nekonečný, že TY SI nekonečný.

PS: Keď si si všimol,že na začiatku som sa pýtal na farbu (čiže jednu), ktorú vidíš, nie na farby, tak máš plusový bod za pozornosť v tomto smere 😀 (Akú farbu má šiška, ktorú vidíš na obrázku?)

„Stejně jako měsíc nemá své vlastní světlo, ale odráží světlo slunce, minulost a budoucnost jsou matným odrazem světla a síly věčného okamžiku.“

Eckhart Tolle

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts