Ty rozhoduješ

Ty rozhoduješ

Ľudia majú tendenciu sťažovať sa na svoje životy, na svoje okolie, na iných ľudí. Kritizujú, špinia, vysielajú myšlienky závisti a zloby na iné osoby. Zabúdajú pritom na to najdôležitejšie – na seba. Všetky tie urážky, nadávky, všetka tá hrubosť patrí tým, ktorí ju vyslovia, ktorí ich živia a nosia v sebe deň, čo deň. Osoba, ktorej sú tieto emócie a energia smerovaná je len zrkadlom samotnej osoby, ktorá pľuje a haní. Bytosť, ktorej je zlá energia smerovaná sa môže rozhodnúť, či ju prijať alebo nie. Túto myšlienku najlepšie opisuje príbeh o Budhhovi :


Jedného dňa prišiel Budha do dediny. Ihneď pri vchode stretol nahnevaného dedinčana, ktorý sa rozhodol povedať Budhovi, čo si o ňom myslí.

„Ty nie si žiaden duchovný vodca! Nemáš právo učiť druhých o zmysle života! Si len obyčajný klamár a podvodník! Si rovnako hlúpy ako všetci ostatní! Všetko, o čom rozprávaš, je veľký nezmysel!“ 

Budha sa však pri odvážnych slovách, ktoré ťali do živého neurazil. Miesto toho sa na nahnevaného muža usmial a pokojne mu povedal: „Spýtam sa ťa jednu vec. Keď niekomu kúpiš darček a on ho nebude chcieť, komu bude tento dar patriť?“ 

Muž bol prekvapený nezvyčajnou otázkou Budhu, ktorá sa vôbec netýkala konfliktu. Napriek tomu mu odpovedal: „Bude patriť samozrejme mne, pretože ja som ho kúpil.“ 

Budha sa nad jeho odpoveďou milo pousmial. „Máš pravdu. A podobne to je aj s tvojím hnevom. Keď sa na mňa budeš hnevať a urážať ma a ja to neprijmem, všetko, čo si mi chcel dať, sa vráti k tebe. Je to tvoj hnev, nie môj. Preto budeš nešťastný ty, nie ja. V skutočnosti raníš len seba. To je všetko, čo teraz robíš.“


Chráň si svoju silu, nenechaj si ju brať od ostatných tým, že ti povedia niečo, čo si oni myslia a čo viac hovorí o nich samotných než o tebe. Keď spoznáš sám seba, budeš vedieť kým si naozaj a nik z vonka ti nebude môcť ublížiť. Vlastne to ani nikto nikdy nemohol, nemôže a ani nebude môcť urobiť. Jedine ty máš tú moc. Ty sám si ubližuješ tým, že uveríš všetkému, čo ti povedia. Nájdi svoju pravdu a vytvor si svet v akom chceš žiť. Nemusíš trpieť.

“Buď ako voda, priateľu.”

Bruce Lee

Osoba, ktorá na dennej báze a úplne „prirodzene“ smeruje svoju energiu smerom k negatívnym myšlienkam a úplne im podlieha, koná tak jedine preto, lebo nevie, že si môže vybrať. Nevie, že by mohla ovládať svoje myšlienky, emócie, keby ju to naučili. V škole nás učia všetko, len nie to, ako žiť život. Neučia nás, ako narábať s emóciami, čo vlastne sú, na čo slúžia, ako ich liečiť… Vo svete si vytvárame prežitky, ktoré väčšina považuje za „normálne“ a podľa toho sa riadime. Každý, kto kročí vedľa a nezapadá do nalinajkovaných šablón je blázon, pomätenec, rebel, vyvrheľ… A teda všetky tie myšlienky a pocity, ktoré nezapadajú do toho sveta tam vonku radšej potlačíme. Nikto predsa nechce, aby si o ňom druhý mysleli, že sa pomiatol. Nikto nechce prísť o kamarátov. Avšak čo sú to za kamaráti, čo sa ti vysmievajú za tvoju prirodzenosť? Čo je to za život, v ktorom sa nemôžeš prejaviť? Čo je to za svet, v ktorom je „normálne“ žiť neprirodzene a umelo a prirodzené a úprimné sa považuje sa smiešne?


Sme ako slony pripútané na reťazi, ktorým neumožňujú prejaviť svoju prirodzenosť. Dennodenne sa pretvarujeme, nosíme masky a z toho vznikajú choroby, psychické problémy, bôle na duši. Mnohí ani nevieme, čo to naozaj znamená byť prirodzený a keď už sa nám aj naskytne možnosť zistiť to, zľakneme sa, pretože je to úplne odlišné, úplne mimo “normálu”, v ktorom “žijeme”. Je to akoby si sa zbláznil. Avšak, čo ak sme blázni teraz? Čo ak sme bláznami, ktorí si myslia, že sú normálni? Čo ak je svet naprosto šialený a odsudzuje práve tých, ktorí sú v poriadku?


Treba si uvedomiť, že všetko to, čo vidíme vonku je v nás samých a že všetko, čo tam vyšleme sa nám raz aj vráti. Človek, ktorý sa neustále sťažuje, že sa mu nedarí, akí sú ľudia zlý, všetko je zlé a pod., sa zasekáva v bezodnom kruhu utrpenia a bolesti. Neuvedomuje si, že nik iný za to „nemôže“, len on sám. Vlastne ani to nie je úplná pravda. Narodili sme sa do sveta, v ktorom nám od malička vštepovali do hlavy, že ilúzia je skutočnosť a skutočné je iluzórne. Každý deň odvádzajú našu pozornosť od našej prirodzenosti. Teraz je však čas si to uvedomiť. V živote každého človeka sa vyskytujú príležitosti na prebudenie, len ich treba začať vnímať a mať otvorenú myseľ. Duch sa chce prebudiť zo sna ilúzie a túži žiť život vedome. Stačí byť v strehu a hľadať.

“Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria.”

Evanjelium podľa Matúša – 7. kapitola

Honba za šťastím a radosťou, ktorú túži duša prežívať končí vždy bolesťou a trápením.  Zaslepená myseľ totiž nevie, že nič tam vonku nedokáže človeku dať úprimnú radosť a že pocit naplnenia nikdy nemožno dosiahnuť pomocou peňazí a iných matérií odtiaľ z vonku. Všetko je to v nás. Tam sa to začína a tam to aj končí. Všetko má svoj začiatok aj koniec u nás. Je potrebné zamerať svoju pozornosť do vnútra a dopriať si chvíle pokoja a samoty. Treba vystúpiť z toho víru myšlienok a množstva informácií. Žijeme v dobe, v ktorej vládnu informácie. Ich veľké množstvo vyvoláva v našich mysliach a dušiach chaos. Jeden tvrdí toto a druhý zas potvrdzuje opak. Kto má teda pravdu? Čomu veriť? Sebe. Stíš sa a ver svojmu srdcu, ono ti vždy ukáže ten správny smer. Ono jediné ti povie naozajstnú pravdu. Tento článok i jemu podobné sú len iskričkou k tomu, aby si zapálil plameň v sebe. Plameň pravdy. Nikto nezistí pravdu za teba, nikto nezmení tvoj život. Jedine ty sám máš tú možnosť. Každý jeden deň.

“Slová sú ako prst ukazujúci na mesiac. Keď ho budeš sledovať, neuvidíš mesiac…” 

Budhistické príslovie

Pýtaj sa, never všetkému, čo ti povedia. Nič nie je pravda a zároveň je pravdou všetko. Pravda je tam, kde si ty. Pravda môže byť to, čomu ty veríš, čomu chce tvoja myseľ uveriť avšak to je pravda neúplná a ty to vieš, cítiš to. Kde sa teda nachádza ozajstná pravda? Za myšlienkami, v tom svete, v ktorom nenálepkuješ a nehodnotíš veci vôkol seba, iba ich prežívaš. Nájdi ho, nájdi seba.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts