Hnev

Hnev

Cítiš v sebe búrlivú energiu, ktorá chce ničiť, vynadať niekomu, vybiť sa na niekom/niečom? Máš pocit, ako keby si v sebe niesol nejakú tiaž, niečo, čo ťa tlačí a máš potrebu “opluť” niekoho a preniesť túto ťažobu na niekoho iného? Vieš, že sa hneváš? Cítiš zlosť a uvedomil si si to? Vynikajúce, teraz z toho môžeš vystúpiť.

Neodmietaj dané pocity, nesnaž sa ich potlačiť do úzadia s vidinou krásnych pocitov, ktoré si zažil niekedy v minulosti. To by spôsobilo, že by daný hnev len narástol a najbližšie by napáchal ešte väčšie škody. Teraz si tu a práve cítiš hnev, alebo “zlé” pocity. Je to v poriadku, prijmi to. Ak je to možné, odíď z miesta, kde tieto pocity vznikli. Ak si doma, tak vyjdi von do prírody, medzi stromy, na miesto, kde je plno zelene alebo len tak na prechádzku. Započúvaj sa do šumu vetra, všimni si vtáčiky spievajúce naokolo… A popritom pozoruj v hlave tie myšlienky, ktoré spôsobujú dané pocity hnevu a nepokoja. Možno si všimneš, že si ešte viac “vytočený”, nasrdený a že ten kruh zloby sa roztáča stále viac a viac. “Hentá krava zas len kričí… Nemám ani chvíľku pokoja… Bože už nech je preč…”

Zakaždým, keď sa vám niečo nepáči, žijete v ilúzii.

Anthony de Mello

Vnímaš tie myšlienky, ktoré idú ruka v ruke s tým pocitom hnevu vnútri teba, ktorý horí stále viac a viac? Spýtaj sa sám seba – ako sa cítim? Čo cítim? Je to hnev? A znova lavína myšlienok možno aj v takejto podobe – “Môžem ja j**** všetky tieto rady načo mi to je? Do p*** s tým…” To je dobré, vnímaj aj toto naďalej, je to súčasť hnevu, neposudzuj to, iba to pozoruj. Ak začneš sledovať svoj nepokoj tak sa môže stať, že začne rásť, začne sa ťa akoby viac zmocňovať, ale ty sa mu nepoddávaj stále ho len vnímaj a nechaj ho prejaviť sa. Buď pozorný a vnímaj ako sa prejavuje. Onen nepokoj narastie len do určitého bodu a potom zmizne. Ak to vydržíš, tak si po chvíľke môžeš všimnúť, že negatívne myšlienky zmizli, vnútorná tiaž opadla a ty si sa ocitol v inej vibrácií. Gratulujem, práve si postupne nechal preplávať hnev, nechal si ho prejaviť sa a nedržal sa ťa tak dlho ako obvykle. To preto, lebo si ho nevyživoval a neprilieval si benzín do ohňa. Nepripútaval si sa k nemu, bol to len hnev.

Nie vždy sa dokážeme takto odpútať od hnevu. Najmä ak je príliš silný a my sme ho nezachytili hneď na začiatku, kedy začal vznikať. Nevadí, utop sa v ňom a najbližšie sa pokús zachytiť ho hneď na začiatku alebo, ak bude slabší, tak ho aj pomocou vyššie spomenutého postupu nechaj odplávať. Hnev, nepokoj a ostatné pocity majú svoj význam. Nenechajme ich len tak nepozorovane, pretože vtedy páchajú škody. Ak sme si vedomý svojich pocitov, tak my sme tí, ktorí majú nad nimi moc a nenecháme sa nimi pohltiť úplne.

Hnev sa neprekonáva hnevom, ale láskou.

Buddha

Hnev je ako malé dieťa, ktoré si vyžaduje našu pozornosť. Tak mu ju dajme. Nepotláčajme ho do úzadia, nebojme sa ho. Nemá väčšiu moc ako my. Všetky emócie musia prúdiť, musia prejsť naším energetickým poľom, aby sme sa potom mohli dostať k vnútornému pokoju. Dovoľ im teda prúdiť, nepotláčaj ich, kontroluj ich vedome. Je mi jasné, že nie vždy pomôže takéto vedomé a “pokojné” prečkanie hnevu. Niekedy je lepšie sa ísť vybehať, zacvičiť si, vykričať sa… Mojim cieľom je poukázať na fakt, že sa s hnevom dá narábať, preto ber tieto rady ako začiatok a urob svoj vlastný “prieskum”. Nauč sa narábať so svojimi pocitmi, emóciami a myšlienkami vedome. Oni nie sú tebou.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts