Život je voľba.?

Život je voľba.?

Život je tvoja voľba. V každom momente, v každej situácií máš na výber. Môžeš si vybrať, ako zareaguješ, ako budeš celú situáciu vnímať. Je to na tebe, nikto nerozhoduje za teba, len ty máš tú moc. Aké rozhodnutia volíš? Čomu dávaš prednosť?  Svojimi rozhodnutiami buduješ svoj svet. Každým svojím rozhodnutím si maľuješ svoj život. Ak používaš len čiernobiele farby, nečuduj sa, že je tvoj život šedý. Ak chceš žiť život plný svetla, farieb a rozličností, použi všetky farby toho širokého spektra. Všetky možnosti sú tam vonku, všetci máme na výber.

Odvaha nespočíva v slovách, spočíva vo voľbe.

Antoine de Saint-Exupéry

Všetkého je dosť pre všetkých. Tak prečo sú na svete ľudia, ktorí nemajú „nič“ a na druhej strane zas ľudia, ktorí majú viac než naozaj potrebujú? Odpovedí a vysvetlení je mnoho, no ktovie ktorá je tá pravdivá? Môže za to „osud“? Boh? Karma? Alebo je to o šťastí, o tom, kto sa kam narodí? Je to o príležitostiach, ktoré jednotlivci majú? Možno je to kombinácia toho všetkého, čo nás napadne a možno nie. Možno si všetci tí „chudobní“ prišli pre tie skúsenosti „chudoby“. Prečo tie úvodzovky? Odpoviem protiotázkou : Prečo si myslíme, že je chudoba zlá? Práve ona nás môže motivovať k tomu, aby sme sa „stali bohatými“. A čo tí, ktorí nemajú čo jesť, čo umierajú od hladu? Znova odpoviem protiotázkou : A čo my vieme, ako to je na tej hlbšej úrovni duše? Vieme, čo posúva nášho ducha naprieč životmi? Čo my naozaj vlastne vieme o živote ako takom? Prečo odsudzujeme a rozdeľujeme na dobré a zlé? Nie sú to len pojmy? Moja ďalšia odpoveď na danú otázku je tiež takáto : Ak vieme pomôcť a cítime, že máme pomôcť, tak pomôžme, ale pamätajme, že plač, slová plné bôľu a ľútosti ešte nikomu nepomohli. Svet sa nezmení, keď budeme nariekať, nadávať a kritizovať činy druhých. Svet nedokážeme zmeniť samy od seba, lebo svet nie je len o mne, je o nás. A navyše, kto vlastne si, že chceš zmeniť svet? Môžeš však zmeniť seba a byť príkladom pre svet. Keď sa zmení jedinec, zmení sa i jeho rodina, okolie, spoločnosť, v ktorej žije, kraj, národ, kontinent a možno nakoniec aj celý svet. Smerujme pozornosť viac na seba ako na druhých, už je na čase.

Nemôžeš urobiť rovnakú chybu dvakrát. Pretože druhýkrát to nie je chyba, ale voľba.

Neznámy autor

Možno všetky tie situácie, ktoré považujeme za zlé, hrozné, nepríjemné a nechceme ich prežívať sú v skutočnosti požehnaním. Hmm áno, teraz sa ti to ľahko píše, avšak skús si to povedať, keď budeš podobnú situáciu prežívať, keď ti niekto umrie, keď sa ti niečo stane… Nemyslím tým, že nemáme smútiť, že máme odmietať smrť, nepríjemnosti v živote, chudobu.. Len nabádam k tomu, že sa skúsme pozrieť na tieto situácie časom inak. Keď tu budú, tak cíťme bôľ, plačme, nariekajme, kopme, ale keď pominú pozrime sa na ne s nadhľadom. Prečo tu boli? Čo nás mali naučiť? Nemusíme sa stavať neustále do role obete a nariekať, biť sa, osočovať a skrývať sa. Verím, že všetky tie útrapy života môžeme prijať a pomocou nich sa učiť. Všetko je to o nastavení mysle a o uhle pohľadu, ktorý máme, pričom oboje vieme vedome zmeniť, ak chceme. Stačí si vybrať v akom svete chceme žiť. Aký život chceme prežiť? Vyber si vedome najprv ty a choď za tým. Buď príkladom pre ostatných a tým možno inšpiruješ druhých, tak ako niekto inšpiroval teba. Jedného dňa si potom vedome vyberieme všetci a možno práve od toho dňa budeme vytvárať a žiť vo svete podľa nás samých. A či už v takom svete teraz nežijeme? 🤔

Bola taká zima, že keby bol teplomer o kúsok dlhší, zamrzli by sme.

Mark Twain

“Nejde o to, aká je vonku teplota, ide o teplomer. Nejde o skutočnosť, ale o to, čo o skutočnosti hovoríte, ako ju vnímate.” – Anhtony De Mello, Bdelosť.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts