Osobné hranice

Osobné hranice

Učíš ľudí, ako sa k tebe správať. Ak si z teba môžu sústavne uťahovať, zosmiešňovať a znevažovať ťa, zneužívať ťa, budú prekračovať tvoje hranice alebo budú s tebou jednať ako s tým posledným, tak v tom budú pokračovať. Ak však tieto veci nedopustíš bez toho, aby si začal komentovať a zjednávať poriadok, rýchlo s tým prestanú.

Bohdi Sanders

V živote každého človeka existujú isté hranice, ku ktorým keď niekto príde bliká STOP. Netreba to však so stanovovaním hraníc preháňať. Zdravé sebavedomie, úprimnosť k sebe i k okoliu, pravdovravnosť, láska k sebe samému, rešpekt a tolerancia vytvoria primerané hranice sami od seba. Keď ctíme samých seba a máme zdravo rozvinuté vyššie spomenuté kvality nie je potrebné kresliť hranice manuálne a premýšľať nad nimi, ony sa tam objavia samé, ak sa budeme riadiť našimi pocitmi a nebudeme sa báť hovoriť pravdu a dbať na svoju spokojnosť. Čím viac sme samy sebou, čím viac vnímame naše pocity a počúvame ich (naše vyššie Ja), tým menej umožňujeme druhým ľuďom, okolitým situáciám, aby nám škodili a teda tým menej si škodíme my samy, pretože všetko to začína v nás. Keď neubližuješ sebe, tak neubližuješ druhým a následne ani oni tebe.

Život je ozvenou.

Čo vyšleš, sa ti vráti späť.

Čo zaseješ, zožneš.

Čo dáš, dostaneš.

Čo vidíš v iných, existuje v tebe.

Pamätaj, život je ozvenou…

Vždy sa to vráti späť k tebe.

Tak dávaj dobro.

Neznámy autor

Nauč sa povedať nie. Rodičia, okolitý svet, kamaráti, skúsenosti, ktoré sme v živote nazbierali, väčšinu z nás naučili, že povedať nie je niečo zlé. Mnoho ľudí v mojom okolí (a teda i ja som medzi nich patril a liečil v sebe túto nerovnováhu) nie je schopná povedať jasné nie, keď to tak naozaj cítia, pretože majú v sebe zafixovaný následný pocit viny, sebaodsudzovania a nie sú si istý sebou a svojím rozhodnutím. Neveria si, pretože uverili svetu. Dali na prvé miesto názory druhých, uprednostnili ich hlavu pred svojím cítením, svojim pohľadom na svet… Nie je nič zlé na tom povedať nie, ak to tak cítime a vieme, že tak máme urobiť. Ak je nie povedané z nášho stredu, s istotou, láskou a s ohľadom na našu spokojnosť a zároveň s rešpektom voči druhému, tak to nie má silu a je akceptované aj druhou stranou.

Láska nie je dobrá, ale pravdivá.

Neznámy autor

Osoba, ktorej sme povedali nie môže šomrať, kritizovať , ale to sa nás netýka. Každý z nás si vyberá ako zareaguje na situácie, ktoré sa mu v živote dejú. Každý jeden človek je predovšetkým zodpovedný za seba samého, za svoje pocity, emócie a pohľad na svet. Nesnažme sa preto o to, aby sme niekoho urobil šťastným, láskavým, dobrosrdečným a ešte neviem akým.. Nemáme moc meniť druhých. Každý môže zmeniť len sám seba. Už len tým, že si, robíš veľa. Hýbeš svetom a ani o tom nevieš. Aké by to teda bolo, keby o tom vieš a rozhoduješ vedome?

Láska k sebe je aj to, keď stojíš za svojím rozhodnutím, keď si veríš, chrániš a akceptuješ svoje rozhodnutia. Navyše sebavedomé a isté stanovisko vyslovené pevne, vo svojej hĺbke pochopí každý. Keď sme samými sebou stávame sa inšpiráciou pre druhých, či si to my samy alebo daný jedinec uvedomujeme, alebo nie. V každom okamihu vplývame na okolitý svet a ľudí v ňom. Ak ťa teda irituje, že všetci klamú, tak začni hovoriť pravdu ty sám! Prestane ťa to iritovať a navyše si začneš priťahovať pravdovravných ľudí do svojho života. Podobné priťahuje podobné. Priťahuješ to, čo vyžaruješ. Preto najprv preskúmaj svoje vnútro a keď je kal tam, vylieč ho a on zmizne i vo vonkajšom svete. Možno ani nezmizne úplne, no ty ho buď budeš vnímať inak alebo ťa proste prestane štvať, už ho pochopíš. Zmení sa kvalita tvojho vedomia. Nejde o to, čo, prečo ale ako robíme. Zameraj sa na to ako. Rob veci tak, nech máš z nich dobrý pocit a vtedy budeš vedieť, že žiješ dobrý život, že ty si dobrý. Ži živo(t).

Ľudia sa boja toho, čo nemajú pod kontrolou.

Ralph Smart

Malé cvičenie : Pri najbližšej situácií, kedy budeš chcieť povedať nie, no budeš sa toho báť, skús vnímať to, ako sa cítiš. Neodsudzuj sa, iba pozoruj, čo sa v tebe deje. Ak sa odvážiš povedať nie, sleduj čo sa v tebe objaví, aké pocity . Cítiš vinu? Myslíš, že ťa daný človek nebude mať rád? Prečo si to myslíš? Kde, kedy to začalo? Rovnako tak sprav, i keď to nie nepovieš. Ako sa cítiš? Ľutuješ, že si to nedokázal? Čoho sa naozaj bojíš? Popremýšľaj nad svojimi pocitmi, či už hneď, keď sa objavia (ak je to možné) alebo spätne, niekde v pokoji a tichu. Ak si pocity uvedomíš a zachytíš ich, pýtaj sa prečo reaguješ tak ako reaguješ a následne si začni predstavovať ako chceš zareagovať pri podobnej situácií, keď nastane zas. Zmena prichádza s uvedomením. Emócie, ktoré prežívame sú naše zastaralé reakcie na svet zo skoršieho obdobia nášho života. Teraz ich môžeš upgradeovať. Ak toto čítaš, už si dosť veľký/veľká a vyspelý/vyspelá na to, aby si sa prestal/a báť bubákov pod posteľou. Ty sám/sama si ten bubák 😄

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts