Sebaláska

Sebaláska

V poslednej dobe vo svojich článkoch často spomínam pojem sebaláska. Čo to znamená sebaláska? Ako sa môže človek, ktorý sa neľúbi, začať ľúbiť viac? Čo to znamená ľúbiť sám seba? Ako si to predstaviť?

Láska k sebe znamená prijímať sám seba v každom okamihu, pri každej príležitosti. Znamená akceptáciu a pochopenie všetkých rozhodnutí, ktoré vo svojom živote vykonáme a taktiež prijímanie našich kladných aj záporných stránok, prijímať seba takého, aký si. Nemyslím tým, že sa máme zmieriť s tým, kým sme a prestať sa posúvať v našom živote, byť pasívny. Je to o prijatí a vedomom vnímaní toho, kým sme teraz, kde sa nachádzame, stanovení si toho kým chceme byť, kde sa chceme vidieť a sebavedomom, postupnom smerovaní k danému cieľu.

Láska k sebe znamená posadiť seba na prvú priečku nášho hodnotového rebríčka. Nie, toto nie je egoistické, narcisistické, ani neviem aké… Je to prirodzené. Dávnejšie som čítal v nejakej knihe (asi to bol Osho alebo E. Tolle), že ak naozaj túžime nebyť vôbec egoistický, prečo sa nenecháme zjesť levom? Veď on je hladný, ako môžeme byť taký egoistický, že mu nedáme najesť, ak má chuť na naše mäso? Ako môžeme žiť tak egoisticky a jesť jedlo, keď vieme, že v iných kútoch sveta ľudia hladujú? Človek je od prírody egoistický, len treba rozlišovať medzi skutočným egoizmom a tým prehnaným egoizmom, ktorého sa tak stránime a potom odmietame aj ten prirodzený. Na zdravom, prirodzenom egoizme nie je nič zlé.

V prvom rade musíme byť spokojní sami so sebou, pretože od toho sa odvíja celý náš deň,týždeň, mesiac, rok, život… Nemôžeme dávať to, čo nemáme. Ak má človek nefunkčný vzťah sám so sebou, nemôže očakávať, že bude mať plne funkčné vzťahy s ostatnými. Ak človek nerešpektuje sám seba, nemôže očakávať rešpekt od ostatných. Ak človek nemá rád sám seba, nemôže očakávať, že ho budú mať úprimne radi druhý. Všetko to začína i končí u nás.

Láska k sebe znamená poznať sám seba, poznať svoje potreby a dopriať si. Dopriať si bez pocitu viny, neistoty… Dopraj si lásku, buď na seba hrdý, dopraj si šťastie… Zaslúžiš si to! Zaslúžiš s všetko, čo ti len na um zíde!

Láska k sebe znamená poznať svoju hodnotu, vedieť kým si. Je to o venovaní sa samému sebe. Daruj si pozornosť. Ty si ten najdôležitejší človek v tvojom živote. Bez teba niet ani ostatných. Si tak dôležitý. Staň sa takým, akým cítiš, že sa máš stať. Buď sám sebou.

Láska k sebe znamená zamerať sa na svoje telo, prijímať ho a venovať mu pozornosť a čas. Daj svojmu telu to, čo potrebuje. Dýchaj vedome a precíť dych v sebe. Poďakuj svojmu telu za všetko, čo pre teba robí. Poďakuj za každú jednu zdravú časť svojho tela, ktorú máš. Je to dar. Je dar, že si tu. Ľúb sa, si úžasná bytosť.

Dnes som narazil aj na video od Andyho Winsona, v ktorom opisuje kroky k sebaláske. Prišlo mi na um, že ho sem pripnem a môžeme ho použiť ako cvičenie sebalásky 😊

  1. Vďačnosť. Začnite byť vďačný za všetko, čo máte. Každý jeden deň začnite vďačnosťou.
  2. Neporovnávajte sa s ostatnými. Nechajte sa inšpirovať, ale neporovnávajte sa, pretože porovnávanie väčšinu ľudí ničí.
  3. Obdivujte sa taký, aký ste. Všetko, čo si o sebe myslíš, čo o sebe vravíš, sa stáva pravdou. Tvojou pravdou. Dávaj si pozor na to, čo hovoríš dennodenne.
  4. Pochváľte sa. Každý deň sa za niečo pochváľte. Sústreďte sa na svoje silné stránky, nie na slabiny. Kam ide vaša pozornosť, tam ide energia, to vás začne ovládať. Preto sa sústreďte na to, v čom ste dobrý, čo vám ide.
  5. Eliminujte ľudí, ktorí vám hovoria, že nie ste dostatočne dobrý.

Celé video si môžete pozrieť tu : https://www.youtube.com/watch?v=YQKxIlFlArA

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts