Čo cítiš?

Čo cítiš?

Dnes by som sa s vami chcel podeliť o úryvok, ktorý je zameraný na potrebu prejavenia pocitov a poukázania na fakt, že všetky pocity sú v poriadku. Úryvok je z vynikajúcej knižky od Garyho Chapmana – 5 jazykov lásky.


Sebaodhaľovanie je pre mnohých z nás neľahké. Mnohí ľudia vyrástli v domácnosti, kde sa vyjadrenie myšlienok a pocitov nepodporovalo, skôr odsudzovalo. Požiadať o hračku znamenalo následne si vypočuť o smutnom stave rodinných financií. Dieťa odchádzalo s pocitom viny za svoju túžbu a rýchlo sa naučilo svoje túžby nevyjadrovať. Keď prejavilo hnev,rodič odpovedal ostrými odsudzujúcimi slovami. Tak sa dieťa naučilo, že prejaviť pocit hnevu nie je prípustné. Ak bol v dieťati vyvolávaný pocity viny za to, že vyjadrilo sklamanie, že nemôže ísť s ockom nakupovať, naučilo sa držať svoje sklamanie vo vnútri. Kým dosiahneme dospelosť, mnohí z nás sme už vytrénovaní svoje pocity popierať. Už nie sme v kontakte so svojím emocionálnym ja.

Manželka povie manželovi : “Ako si sa cítil potom, čo spravil Don?” A manžel odpovie : “Myslím, že neurobil dobre, mal urobiť…” ale nehovorí o svojich pocitoch. Prejavuje svoje myšlienky. Možno má dôvod cítiť hnev, zranenie, či sklamanie, ale tak dlho žil vo svete myšlienok, že už nepriznáva svoje pocity.


Emócie samy o sebe nie sú dobré, ani zlé. Sú len našimi psychologickými odpoveďami na udalosti, ktoré nás stretnú v živote.

Gary Chapman – 5 jazykov lásky

Nedrž pocity v sebe, pošli ich do sveta , nech sú aké sú. Dovoľ im prúdiť. Energia musí prúdiť. Ak ju budeš v sebe držať a dusiť, tak spôsobí rôzne patálie, ktoré budeš musieť neskôr dať do rovnováhy. Načo si spôsobovať zbytočnú robotu a trápenie?

Pomôckou môže byť malé cvičenie. Ak nie si zvyknutý/á prejavovať svoje pocity, tak si každý večer napíš do denníčka, aké pocity si počas dňa zažil/a. Zo začiatku budú úplne stačiť 3 hlavné pocity, ktoré v tebe najviac rezonujú. Napríklad z rána, zo stretnutia s kamarátkou, z futbalového tréningu… Takto si spisuj pocity a neskôr ich začneš vyjadrovať aj nahlas. Neboj sa povedať, čo cítiš. To je to hlavné, na čo sa treba zamerať. Tvoje pocity sú tvojou mapou, vďaka ktorej sa v živote nemôžeš stratiť. Začni im dôverovať.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts