Aký je tvoj názor?

Aký je tvoj názor?

Nazeráš na svet vlastnými očami alebo očami druhých? Podrobuješ myšlienky a informácie zvonka svojmu vlastnému prieskumu, na základe ktorého si následne utvoríš na danú vec názor alebo len bez rozmyslu súhlasíš s tými, ktorí na teba najviac zapôsobili? Ako sa cítiš, keď vyslovuješ svoj (?) názor na nejakú tému? Ako to vidíš naozaj? Čo ti našepkáva tvoje vnútro, ten tichý hlások, ktorým tak často opovrhuješ? Si spokojný?

V skutočnosti nie je nič dobré, ani zlé. V tvojej hĺbke neexistujú žiadne rozdiely, žiadny svet dualít. Tam vnútri je všetko prepojené, všetko je jedno. Aj na túto myšlienku môžeš mať nejaký názor. Môžeš si myslieť, že to je pravda, môžeš tvrdiť, že to je hlúposť, výmysel…V žiadnom prípade sa nemýliš. Je to pravda. Je to však tvoja pravda, ktorej si sa rozhodol uveriť ty sám. A ako je to teda naozaj? Čo je skutočná pravda?

Prst ukazujúci na mesiac nie je mesiac.

Budhistické príslovie

Skutočná pravda sa nedá vyjadriť pomocou slov. Všetky slová na pravdu len ukazujú, vedú k nej, ale nie sú pravdou samotnou. K skutočnej pravde musíš dôjsť Ty sám. My ľudia máme tendenciu prikloniť sa k nejakej myšlienkovej ideológií, životnému štýlu, politickým stranám a všeličomu inému (väčšinou na základe sympatií, morálnych hodnôt,…) a hneď čerpať zo studne ich myšlienok, ktoré prezentujeme ako vlastné (prezentujeme ich ako svoju pravdu). Na tom by nebolo nič zlé, ak by sme len slepo nenasledovali tieto naše vzory a je úplne jedno, či sa jedná o Budhizmus, vieru v Anjelov, nejakého slávneho speváka, herca, Boha… Vždy všetko spochybňuj, neprestaň sa pýtať.

“Akceptujeme svet, ktorý nám je prezentovaný.”

Truman Show

Keď sme slepí a hluchí voči SEBE a SVOJMU VNÚTRU, nik nám nedokáže pomôcť. Všetky tie pekné slová sú ti nanič, ak na sebe nepracuješ a nesnažíš sa ich pochopiť, precítiť a prežiť. Ak si stále dokola opakuješ rovnaké slová, tak to je ďalšia lož. Sú to len myšlienky. Myšlienky, ktoré nemajú hĺbku, nekorenia v skutočnosti. Odklonil si sa od seba samého, to nie si ty. Skutočnú pravdu možno cítiť. Z človeka, ktorý spoznal pravdu, okúsil ju a vie, o čom hovorí, môžeš cítiť silu. On to vyžaruje. Tá sila je za slovami. Slová sú len symboly. Skutočná sila je v nás. Je v energii, za hranicou tradičného vedomia o mne. Skutočné pochopenie v zmysle hlbokého precitnutia a tzv. “Aha momentu” je tým katalyzátorom, ktorý spôsobuje zmenu vedomia. Vtedy je pochopenie trvalé. Vtedy je učivo naozaj naučené, pretože je pochopené. V odlišnom prípade to je len bifľovanie, ktoré je povrchné a neprecítené v hĺbke (anglické slovíčko innerstanding – vnútorné pochopenie to podľa mňa vystihuje najlepšie).

Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria.

Evanjelium podľa Matúša 

Nechal si sa nachytať, ak nemáš otvorenú myseľ a len slepo prijímaš všetko, čo ti povedia. Si slepý. Ignoruješ seba a svoju pravdu. Točíš sa v kruhu ilúzie. Vystúp z neho! Zobuď sa! Ako? Praj si to. Chci to. Hľadaj. Pozoruj. Počúvaj. Buď bdelý. Uvedom si, že sa máš naozaj dobre a že žiješ Dobrý život, ak si sám sebou, ak žiješ svoju pravdu.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts