Sústreď sa.

Sústreď sa.

Koncentruj sa na prítomný okamih. Všímaj si svoje myšlienky. Všímaj si okolitý svet. Čo sa odohráva vôkol teba? Aké myšlienky ti behajú po rozume? Aké sú najčastejšie témy tvojich myšlienok? Je to strach? Je to radosť? Čo si myslíš, kým si?

Premýšľaj o tom, čo chceš a čo nechceš vo svojom živote. Stanoviť si cieľ a vedieť čo chceš, je základ, ako ten cieľ dosiahnuť. Avšak rovnako dôležité je aj uvedomenie si toho, čo nechceš. Sústredenie sa na veci a situácie, ktoré chcem, aby boli v mojom živote prítomné, ich do môjho života aj pritiahnu. Zákon príťažlivosti hovorí : “Podobné priťahuje podobné.” alebo inak povedané “Vrana k vrane sadá.”. Domnievaš sa, že ten a ten človek tebe určite nie je podobný, pretože to podľa tvojej mienky proste nie je možné, no je v tvojom živote už naozaj dlho? Niečo vás k sebe zjavne ťahá… Prizri sa bližšie a buď k sebe úprimný – čo z tvojej hĺbky ti odzrkadľuje tento človek? Čo ti zrkadlí? Väčšinou sú to veci, ktoré potláčaš a odmietaš sa s nimi stotožniť. Priznať si ich a všimnúť si ich je preto pekný úspech! 😉

“Niekedy sa zdá, že si naše myšlienky vyberajú nás, namiesto toho, aby sme si ich vyberali my sami, ale nie je to tak. Každý z nás si volí svoje myšlienky a to neustále. Naše myšlienky majú vždy nejaký účinok. ”

Doreen Virtue, PH.D

Pozorne sleduj svoje myšlienky, pretože to ony formujú tvoje skúsenosti. Vonkajší život je odrazom tvojho vnútorného sveta. Ako vnímaš svoj život? Ako vnímaš seba? Vlastne – to, ako vnímaš seba veľa hovorí aj o tom, ako vnímaš život tam vonku a naopak. Všetko je prepojené, len my si myslíme, že to tak nie je. Jediné, čo nám bráni spojiť sa s druhými sú naše vlastné múry, ktoré si počas života budujeme. Základy týchto pomyselných, no mentálne silných a reálnych múrov sú tvorené našimi strachmi a bolesťami. Už nechceme zažiť tú bolesť, ktorú sme zažili v minulosti a tak staviame hradby. My sme vnútri týchto hradieb a ostatní sú mimo nich. Faktom je, že nikdy neprežijeme rovnakú bolesť, akú sme zažili naposledy. To si len domýšľame. Všetky pády, bolesti a rany nás majú urobiť silnejšími. Zoceľujú nás. Slabá myseľ, ktorá je v roli otroka a má voľnú ruku v riadení nášho života, nás zamyká do klietky, ktorá je plná našich ilúzii a strachov z ešte väčšej bolesti. Bojíme sa vlastných strachov. Skutočnosť samotná by možno ani tak nebolela ako nám maľujú naše vlastné ilúzie.

Ako z toho von? Ako si vybudovať silnejšiu myseľ? V prvom rade je potrebné uvedomiť si a priznať si, že máme slabú myseľ, nežiť v nevedomosti. Nasleduje chcenie a túžba vyjsť z okov a pút , ktoré sme si prostredníctvom vlastnej mysle nasadili a tým prevziať zodpovednosť za svoj život. Ty si zodpovedný len a len za svoj život, za nikoho iného nezodpovedáš. Permanentné chcenie a túžba niečo dosiahnuť ti do života prinesie situácie, lekcie a techniky AKO to zvládnuť (a už sme znova pri myšlienkach – priťahuješ to, čo vyžaruješ 😀 ). Potom stačí už len začať trénovať, získavať skúsenosti a postupne sa meniť. Kedy nastane zmena? Určite to nebude zo dňa na deň. Vytrvalosť a trpezlivosť mi amigo.

Jednou z najlepších techník na sledovanie myšlienok je meditácia. Ďalej by som sem zaradil beh, cyklistiku, prechádzku a hocijakú inú činnosť, pri ktorej vieš práve TY bdelo a pozorne sledovať, čo ti behá TVOJOU hlavou 🙂 Koniec koncov, meditovať sa dá i pri behu, prechádzke a pod. Svoje myšlienky môžeš prostredníctvom ich pozorovania začať meniť. Zmeň svoje myšlienky takým spôsobom, aby si začal žiť svoj Dobrý život.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts