Matka príroda.

Matka príroda.

Podstata a dôležitosť prítomnosti prírody v našich životoch je nepopierateľná. Väčšina z nás dennodenne žije v betónovej džungli – sme uzavretí medzi panelovými budovami, obrovskými korporáciami, točíme sa vo víre horúcich asfaltových ciest, po ktorých si čím ďalej tým rýchlejšie ufujazdí státisíce áut… Hluk, pohyb, rýchlosť a smrad sú  najbližšími poradcami väčšiny z nás. Všetko to vyvoláva chaos v našich mysliach a dušiach. Ženieme sa stále vpred a stop nám vie dať jedine choroba. Niektorých žiaľ nezastaví ani tá… A tak sa pachtíme stále rýchlejšie a rýchlejšie, stále viac a viac za… Za čím? Kam? Prečo? Čo chceme dosiahnuť? Dobyť svet? 😀 Načo? Komu? Prečo? Začo? Dokazovať niečo druhým je zaslepenosť nášho ega. Dokázať niečo sebe, robiť veci a konať zo srdca, pretože to tak cítim, je žitie pre seba. Je to vôľa Ducha.

Naše zmysly potrebujú cítiť život. Naša myseľ potrebuje vypnúť, byť chvíľu v kľude a tichosti, ďaleko preč od tých sociálnych sietí a miest plných ľudí… Namiesto liekov, alkoholu, drog a iných náplastí, ktoré poskytujú len instantné a dočasné riešenie na prekrytie našich hlboko krvácajúcich rán, sa skúsme radšej zastaviť, spomaliť a spojiť sa so životom samotným – cez prírodu. V skutočnosti neexistuje liek, ktorý by zo dňa na deň vyliečil tie hlboko zakorenené choroby, ktoré si v sebe nosíme celé veky. Čo sme si navarili, to si aj zjeme. Liečene je proces. Príroda je najlepšia apotéka. Ona je najlepším lekárom, učiteľom, majstrom i priateľom. Ona je totiž priamo od Boha, je to život samotný.

Netvrdím, že máme zanevrieť na tých anjelov v ľudskej podobe, ktorí zachraňujú tucty životov a pomáhajú nám liečiť naše choroby. Ja som im nesmierne vďačný. No uvedomme si, že naozaj nikto neurobí nič za nás a naše choroby, strachy a bolesti si musíme vyliečiť my sami. Je to v našich rukách. Ostatní sú len našimi pomocníkmi a poradcami. Každý ozajstný liečiteľ vie, že skutočná moc uzdraviť sa alebo prežiť je v rukách pacienta a Prozreteľnosti samotnej. Liečiteľ vytvára len priestor pre vyliečenie.

Najlepší liek, ktorý si môžeme sami naordinovať je čas trávený v prírode, v tichosti a osamote. Tam dochádza k naozajstný zmenám. Tam dochádza k poznaniu tajomstva života. Všetky tie slová strácajú význam na mieste plnom zelene a božského ticha. Toho tajomného a pokorného ticha, v ktorom zaniká obraz ja vs. svet, v ktorom dochádza k pádu našich hradieb, ktoré si staviame ako ochranu pred tým „zlým“ vonkajším svetom…

Prostredníctvom slov je možné na pravdu iba ukázať. Môžeme ju vďaka nim zachytiť skrz našu myseľ, no skutočná zmena nastáva vtedy, keď pravdu prežijeme na vlastnej koži. To je skutočné pochopenie lekcie. Pravda vyjadrená slovami je len prostá teória, sú to myšlienky. Tie naozajstné zmeny a posuny v našich životoch sa dejú za behu, v praxi. Teória a prax však spolu tvoria celok. Obe sú potrebné.

Všetky tieto slová sú len impulzom. Impulzom k tomu, aby si si niečo uvedomil. Som Ti vďačný, ak si sa dostal až sem. Sám sa rozhodni, či si budeš ďalej stále dokola pchať do úst pilulky plné strachu a nepokoja, čím skôr, či neskôr, zahubíš seba samého alebo si užiješ tento svet, v ktorom je i plno pokoja a radosti. Ty rozhoduješ. Stačí, ak si naordinuješ Prírodu, Samotu a Ticho aspoň raz do týždňa. Nebude Ťa to stáť nič a pritom cena tohto všelieku je nevyčísliteľná. Je to doslova Boží dar. Rovnako ako i ty a tvoj úsmev. Tak ho pošli ďalej a ži svoj Dobrý život.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts