Neexistujú chyby, len lekcie.

Neexistujú chyby, len lekcie.

Múdrosť a pokoj, ktoré hľadáš, neprídu zvonka, musíš ich nájsť vo svojom vnútri. Precíť vo svojej hĺbke, čo rezonuje s tvojím vnútrom a čo nie. Tam zistíš, čo je pre teba správne, ktorým smerom máš ísť… Ako sa cítim? Aké pocity prežívam teraz? Aké pocity nosím vo svojom vnútri? Nech ťa vedú práve tieto a im podobné otázky na ceste k poznaniu tvojho Ja. Pýtaj sa veľa a všímaj si odpovede, ktoré môžu prísť od všadiaľ. Odpoveď na tvoju otázku môžeš zachytiť v knihe alebo v článku, ktorý čítaš, v pesničke, ktorú počúvaš, vo filme, ktorý pozeráš, v rozhovore s osobou, s ktorou sa rozprávaš… Buď bdelý a pozoruj seba a svet vôkol seba.

Sústreď sa v tieto dni na seba, ponor sa do svojho vnútra a obmedz prísun toho množstva informácií, ktoré ťa bombardujú zvonka. Väčšina z nich ťa len rozptyľuje a odvádza pozornosť od toho najdôležitejšieho – od teba samého. Tieto dni nech si ty sám svojím mudrcom, svoj čas prežívaj v tichu, kľude a osamote. Potrebuješ to.

Keď nevieš ako začať, proste začni. Konaj. Majster sa rodí prostredníctvom skúseností, ktoré prežíva. Keď budeš otáľať a iba rozmýšľať nad tým, aké by to bolo, keby… prichádzaš o cenné príležitosti i o cenné ponaučenia z chýb, ktoré na svojej ceste možno urobíš. Práve tieto chyby by ťa však mohli posunúť ďalej, ešte vyššie…

Všetci robíme v živote chyby, pretože na základe nich sa učíme. Život je aj o tých chybách, to ony nám umožňujú rásť a posúvať sa vpred. Nenechajme sa obalamutiť tým, že chybovať je zlé, že by sme sa mali za naše chyby viniť, trápiť… Nie! Namiesto toho preberme zodpovednosť za svoje činy do vlastných rúk a ak v niečom pochybíme, tak sa poučme  z danej lekcie, zmeňme svoj postoj k životu a napravme svoju chybu. Z chýb sa človek učí. Nebojme sa teda chybovať. Všetko to zlé i dobré je súčasťou života. Prijmime ho ako celok. Ak prijmeme všetko také, aké je, pochopíme, že žijeme Dobrý život.

Christopher Danis

Related Posts

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

“Ja sa nebojím smrti. Čo ma zaujíma je, či ty máš odvahu žiť?”

Príbeh o rybárovi.

Príbeh o rybárovi.

O kvete v našom vnútri.

O kvete v našom vnútri.

Príbeh o pravde a lži.

Príbeh o pravde a lži.

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Myšlienka dňa

Nechaj sa unášať vetrom, nikdy nevieš, kam ťa zaveje.

Archives

Recent Posts